Em defesa do direito ao aborto

Mulheres de diversos pontos da Galiza viajamos o dia 26 de Setembro hacia Madrid para asistir à  concentraçom estatal em defesa do direito ao aborto organizada pola plataforma ‘Mulheres ante o Congreso’ da que a Marcha Mundial das Mulheres é integrante.

Em tom festivo e lúdico desenvolveu-se a concentraçom que reuniu a colectivos feministas de diversas partes do Estado, e no que se pedia uma boa lei da interrupçom voluntária da gravidez. As mulheres da coordenadora comarcal de Ourense participarom mui activamente no festejo coa representaçom dum Via Crucis reivindicativo que fixo cantar a toda a praça ao som do tambor.

Apesar de sermos optimistas co ante-projecto de lei apresentado polo governo do Estado, consideramos que ainda nom está a garantir todos os pontos que tanto para a Marcha Mundial das Mulheres como para as asociações, colectivos e individuas que asinarom o manifesto da campaña de Maio ‘Em defesa do direito ao aborto. Eu decido!’, som irrenunciáveis. Consideramos portanto fraquezas desta projecto de lei:

A estipulaçom dum periodo obrigatório de reflexom de 3 dias, depois de que a mulher já  comunicara a súa decissom de abortar á doutora ou doutor; a falta de garantias e concretizaçom de que todo o processo vaia ser desenvolvido em centros da Sanidade Pública sem discriminaçom geográfica; a non regularizaçom da objecçom de consciência; a ambiguidade e mínima explicaçom do desenvolvemento da educación afectivo-emocional e sexual.

{gallery}abortomadrid{/gallery}

[ Descarga o comunicado en RAG | AGAL ]

Salcedo: pola defensa dos montes e contra ampliación dos terreos da Brilat

Este domingo 28 de xuño a Marcha Mundial das Mulleres participou na mobilización que as veciñas e veciños de Salcedo convocaban pola defensa dos montes e contra ampliación dos terreos da Brilat. Esta ampliación afecta a máis de 10.000 vivendas dos concellos de Pontevedra, Marín e Vilanova, afecta a milleiros de fincas agrícolas, forestais, a varias empresas. Con esta ampliación roubanlle a Salcedo todo o monte comunal, roubanlle polo tanto unha parte importante do seu patrimonio cultural e con el a toda Galiza. O monte comunal figura importante e con leis propias no territorio galego.

Este domingo 28 de xuño  saimos ao redor de 3000 persoas desde o Campo do Casal(Salcedo) en marcha polos monte de Salcedo, vimos unha construción de aldea afgana, pola outra non nos deixaron pasar, ao longo deste percorrido encontrámonos nos cruces dos corta lumes e corredoiras varias furgonetas da “policia nacional” e militares, para que só fósemos por onde eles nos deixaban. Nin no monte somos libres. Este domingo 28 de xuño a Marcha Mundial das Mulleres  fixemos un chamado contra a militarización da vida e contorno das veciñas e veciños de Salcedo e da cidadanía do mundo enteiro. EN MARCHA ATÉ QUE TODAS SEXAMOS LIBRES, E TODOS.

{gallery}2009_salcedo_brilat{/gallery}

Material de divulgación e información

‘Coeducación afectivo-emocional e sexual’ (parte prática) Lola Ferreiro
Material para a Intervención en educación afectivo-sexual. [ descargar ]

‘Coedcuación afectivo-emocional e sexual.’ (parte teórica) Lola Ferreiro
Fundamentos para un modelo de intervención en educación infantil e primaria. [ descargar ]

‘Mai por escolla, non por obriga’
Documental sobre o dereito ao aborto nos Estados Unidos da directora e activista en defensa dos dereitos das mulleres Dorothy Fadiman [ ver ]

Maio Reivindicativo na Praza da Quintana

Este 31 de Maio tivo lugar na Praza da Quintana o acto organizado pola Marcha Mundial das Mulleres na Galiza que sirve como feche da primeira parte da campaña EU DECIDO! En Defensa do Dereito ao Aborto, na Sanidade Pública!. Estas son algunhas imaxes do maio reivindicativo e a alfombra floral realizados ao longo da mañá:

{gallery}2009_31maio{/gallery}

 

Organizacións e particulares que asinan en apoio da campaña EU DECIDO! En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública!

Asinan en apoio da campaña:

Organizacións

Particulares

  1. Mariola Mourelo (Analista)
  2. Lara Rozados Lorenzo (xornalista )
  3. Laura Bugalho (Pedagoga Social)
  4. Héctor López de Castro Ruiz (Avogado)
  5. Cristina (Traballadora Social)
  6. Carolina Castiñeiras Brandón (Concelleira do BNG de Laracha )
  7. Victoria Louro Ferreiro (operadora de tráfico)
  8. Cristina Alonso Salgado (Asesora Xurídica )
  9. Sonia Gómez López (Administrativo)
  10. Paulo Carlos López López (Xornalista)
  11. Macías López (Estudante)
  12. Roberto Rodríguez González (Orientador laboral)
  13. Laura Arjonilla (Estudante)
  14. Bárbara Primo (Administración)
  15. Ana Bringas López (Profesora)
  16. Carmen Meilan (Xubilada )
  17. Comba Campoy Garcia (Xornalista)
  18. Mercedes Villegas Andrino (parada)
  19. Maria Fernandez (Técnico Auxiliar Enfermería)
  20. Mar Gómez García (Funcionaria)
  21. Paula Lubián Educadora (Ambiental)
  22. Raquel Lopez Alvarez (Estudante)
  23. Isa (administrativo)
  24. Enrique Campos Sáez (DUE/Profesor)
  25. Azul (Desempregado)
  26. Concepción García Rivero (Profesora)
  27. Lucía López Sobrado (Estudante de Ciencias Políticas)
  28. Lola Ferreiro Díaz (Médica)
  29. Rosalía Ferreiro (Estudante)
  30. Antonio Blanco López (Ensino)
  31. Paula Lopez Brage (TCAE)
  32. Pablo Belay Fernández (Estudante)
  33. Mª Soledad Fuentes Vázquez (Socióloga)
  34. Valeria Dubra Toja (Administrativa)
  35. Iago Figueiras Rodríguez (Estudante)
  36. Noelia do Rego (Psicóloga)
  37. Xosefina Rosa (Auxiliar de biblioteca)
  38. Socorro Santos Lorenzo (Mestra)
  39. Lucía Vila (Orientadora laboral)
  40. José Mato Alborja (Funcionario)
  41. María del Mar López González (Estudante)
  42. Rebeca Iglesias López (Educadora)
  43. Mónica Amado Branco (Administrativa)
  44. David Fernández García (Estudante)
  45. Xosé M. López Ciprián (Administrativo)
  46. Pepa Castro Rodríguez (Educadora social)
  47. Carmen Couceiro Gadea (Bibliotecaria)
  48. Mar Hermida Pico (Profesora)
  49. Dolores Chapela Pérez (Técnica superior)
  50. Breixo Lousada Valdês (Desenhador Gráfico)
  51. Carlos Neira Cortizas (Profesional autónomo)
  52. Gloria Porto Piñón (Traballadora social)
  53. Patricia Alonso (Docente)
  54. Suso Manteiga (Profesor de secundaria)
  55. Carmen García Rodeja (Profesora)
  56. Gloria Soneira (Profesora de secundaria)
  57. Anxo Castro (Funcionario de Xustiza)
  58. Iñigo J. Ansotegi Soares Seito (Vitivinícola)
  59. Zeltia Martinez López (Estudante)
  60. Xoán Carlos Miranda Carro (Encarregado de comércio)
  61. Tebra Rodriguez Hermida (Educadora social)
  62. Flor Maceiras (Actriz)
  63. Xoán Reices Villar (Estudante)
  64. Fina Bastón Osinde (Profesora)
  65. Martín (Comunicación e deseño)
  66. Cristina Lerma Rey (Profesora)
  67. Concepción Valladares Vazquez (Coidadora)
  68. Alexandre Garrido López (Estudante de 2º Bacherelato)
  69. Xosé Manuel Casais Montemuíño (Empregado comercio)
  70. Rosa Maria Pena González (Ama de casa)
  71. Marta González (Estudante)
  72. Emma Casal Giráldez (Educadora social)
  73. Marta Rodríguez Pérez (Técnica de igualdade)
  74. Mercedes Cayeiro González (Administrativa)
  75. Sila Cela Ferreiro (Estudante)
  76. Marola Mosquera Castro (Auxilio Xudicial)
  77. Andrea(Estudante)
  78. Olga Castro (Investigadora predoutoral)
  79. Esteban Souto Bargiela (Enxeñeiro Técnico Industrial)
  80. Ruth Tuvio Villar (Estudante tradutora e transcripción)
  81. Antía Fernández Miraz (Estudante de dereito)
  82. Belén Martín Lucas (Profesora universitaria)
  83. Inácio Pavón (Sindicalista)
  84. Mª del Pilar Romero Pernas (Estudante)
  85. Camila (Auxiliar administrativo)
  86. Anxo Sánchez Regueiro (Técnico)
  87. Maite Crespo (Médica)
  88. Olga Leirós (Técnica de formación)
  89. Eva Fernández (Turismo)
  90. X. Alberte Cea Rodríguez (Orientador laboral)
  91. Xoán Inacio Amoedo Lueiro (M. Ambiente – pesca)
  92. Eugenia Tenorio (Traballadora social)
  93. Alberte Araúxo Vilar (Médico SERGAS)
  94. Sabela Buján (Estudante)
  95. Iolanda Rei (Enfermeira)
  96. Ramón Faraldo Pardo (Funcionario)
  97. Mariam Ferreiro Vidarte (Traballadora social)
  98. Pedro Galván Sánchez (Mestre)
  99. María José Sánchez García (Celadora)
  100. Alberte Sánchez Regueiro (Artes gráficas)
  101. Afonso Sánchez Regueiro (Funcionario)
  102. Constanza Fernández-Couto Tella (Comercial)
  103. Paula (Psicóloga)
  104. Irene Galván Sánchez (Estudante)
  105. Mar Noya Pazos (Estudante)
  106. Pilar Tobar Conde (Profesora de ensino medio)
  107. Xoán Díaz García (Profesor ensino medio)
  108. Laura Mariño (Doutoranda)
  109. Cristina Meizoso Alonso (Administrativa)
  110. Silvia Fernández Cociña (Traballadora social)
  111. Ana Villanueva Vázquez (Traballadora social)
  112. Anxo Manuel Franco Vidal (Tenente alcalde do concello de Dodro)
  113. Carme (Enxeñeira técnica agrícola)
  114. Irene Calvo Mosquera (Autónoma)
  115. Mª de la Luz Balado Ferreiro (Mestra)
  116. Dolores Queiro (Cooperación)
  117. Mª do Carme Cociña (Ensinante)
  118. Mª Jesús Díaz Anca (Psicóloga clínica)
  119. Anxo Barreiro García (Arquitectura interior)
  120. Silvia Gutiérrez González (Estudante)
  121. Angela Vizoso Marcos (Técnica en consultoria)
  122. Carme Fernandez (Funcionaria)
  123. Lucía Bello Fariñas (Administrativa)
  124. Mercedes Queixas Zas (Docente)
  125. Ana González Sánchez (Avogada)
  126. Vanesa (Administrativo)
  127. Mabel (Administrativo)
  128. M. C. Regueiro López (PAS)
  129. Xabier Macías (Psicólogo)
  130. Mercedes Teijeiro Gato (Ensinante)
  131. Alba (Estudante)
  132. José Antonio Añón Patiño (Xornalista)
  133. Nuria Polo (Xornalista)
  134. Angeles Guisán Seijas (Médico y psicóloga)
  135. Xose Lois Freire (Chico Hosteleiro)
  136. Pilar González García (Psicóloga)
  137. Silvana (Técnica de orientación laboral)
  138. Ruth (Estudante)
  139. Marta Merayo Ferreiro (Estudante)
  140. Flora Miranda Pena (Médica)
  141. Ana Cunqueiro (Producción cultural)
  142. Maria Reimondez (Tradutora e escritora)
  143. Ana Fungueiriño Carneiro (Traballadora social)
  144. Isa (Horticultura ecolóxica)
  145. Sabela Míguez Bugallo (Técnico superior en imagen para diagnostico)
  146. Carolina Perez Perez (Estudante-Parada)
  147. Montserrat Centelles Farré (Psicóloga)
  148. Alba Maria Canoura Castro (Estudante)
  149. Angel Amancio Sotillo Aragunde (Administrativo)
  150. Ilda Lortes (Profesora)
  151. Ana (Socióloga)
  152. Luísa González (Xurista )
  153. Paquita (Mestra)
  154. Margarita Taracido Trunk (Profesora)
  155. Enrique Girón Martinez (Informático)
  156. Maria (Delineante)
  157. Xosé Sánchez (Funcionario)
  158. Diana (Xoieira)
  159. Cristina (Animadora sociocultural)
  160. Yolanda Ferreiro (Avogada)
  161. Paula Rial Dieste (Técnica deportiva)
  162. Mª Xesús (Teleinformadora)
  163. Aida Vivero Ferreirua (Psicóloga)
  164. Abel Tarrio Abuin Carpinteiro)
  165. Paula Choza (Xornalista)
  166. Maria Montenegro Pérez (Parada)
  167. Benito Pérez Santiago (Soldador)
  168. María Ferreiro Santos (Labrega sindicalista)
  169. Julio Fernandez Couto (Profesor)
  170. Lucía (Estudante)
  171. Sandra (Graduado social)
  172. Xavier Pérez Davila (Ensinante)
  173. Eva Gil Rodríguez (Educadora social)
  174. Angela Mariño Docabo (Educadora social)
  175. Eva Moreira Fontan (Aux. Laboratorio)
  176. Maria Jose Campo Bangueses (Parada)
  177. Lorena Regueiro Blanco (Administrativa)
  178. Sara Otero Gago (Profesora)
  179. Sandra (Interiorista)
  180. Evaristo Deus Deus (Biólogo)
  181. Violeta (Educadora social)
  182. Ana Sanchez Regueiro (Artesana)
  183. Ilda Blanco González (Profesora)
  184. Milagros (Autónoma)
  185. Sofia Riveiro Olveira (Educadora social)
  186. Sabela Liñeira Mosquera (Decoradora/deseñadora)
  187. Claudia Sarmiento (Estudante)
  188. Sagrario de Paz (Profesora de secundaria)
  189. Mª Elena De Jesús Rodríguez (Psicóloga)
  190. Belén (Teleoperadora)
  191. Luís Pardo (Xornalista)
  192. Noa Olalla Presas Bergantiños (Estudante filoloxia USC)
  193. Catuxa Lombao (Funcionaria)
  194. Marta Rodriguez Alvarez (Xornalista)
  195. Patricia Porto Paderne (Educadora social)
  196. Felipe Calvo Rodriguez (Proxectista)
  197. Luís Pimentel Giráldez (Estudante)
  198. Mª Ángeles Tato Blanco (Traballadora social)
  199. Alicia E. Serantes Gómez (Veterinaria/Profesora universidade)
  200. Angel Perez Arenas (P.E.S)
  201. Maria Barreiro Dominguez (Educadora social)
  202. Marta Sanz Lorenzo (Educadora social)
  203. Ines Rodo Montes (Leitora)
  204. Margarida Corral Sánchez (Técnica de Igualdade da CIG)
  205. Yara Perez Lopez (Administrativa)
  206. Maria Maceira Rodriguez (Funcionaria)
  207. Loli (Funcionaria)
  208. Isolina Bonacho Paniagua (Médica)
  209. Mónica Susavila Banco)
  210. Begoña (Comercial)
  211. Pilar Gonzalez Novoa (Bibliotecaria)
  212. Laura Gonzalez Novoa (Bibliotecaria)
  213. Cristina González Nóvoa (Bibliotecaria)
  214. Almudena Taboada Castro (Ama de casa)
  215. Nuria Andión (Bibliotecaria)
  216. Zorahaida C. A. (Educadora social)
  217. Lidia (Animadora sociocultural)
  218. Isaac González García (Funcionario)
  219. Paola Obelleiro (Xornalista)
  220. Rocio (Estudante)
  221. Natalia Dominguez Galán (Técnica de igualdade)
  222. Susana Mª Gómez Pedreira (Mestra)
  223. Lucía Garzón Cuadrado (Profesora)
  224. Cathryn Teasley (Profesora)
  225. M. Genoveva Cordeiro Bermudez (Traballadora social)
  226. Celia Penide Aller (Ensinante)
  227. Amanda Casais Pena (Desempregada)
  228. Sonia (Freelance)
  229. Maria Rocio Moreiras Plaza (Bibliotecaria)
  230. Carmo Mascarenhas (Psicóloga)
  231. Marta Vázquez Pena (Investigadora I+D)
  232. Jorge Díez Arnaíz (Actor)
  233. Vanessinha (Nomepisesofreghao)
  234. Pilar do Río Regos (Profesora)
  235. María González (Arquitecta)
  236. Federico Alvargonzález (Labrego)
  237. Paula Fernández González)
  238. Marta Casal Cacharrón (Socióloga)
  239. Lupe Ces Rioboo (Mestra)
  240. María Martínez de la Colina (Enfermeira)
  241. M C Regueiro López (PAS (III) Universidade Corunha)
  242. Lola Casal Pardal Técnico (Admón)
  243. Miguel Anxo Abraira Sobrado (Autonomo)
  244. Migule A. Neira Romero (Pensionista)
  245. Alba Méndez (Estudante)
  246. Iago Gómez Salgado (Estudante)
  247. Inácio Martínez Orero (Sergas)
  248. Concepción Fernández Pena (Profesora)
  249. Iria Rodríguez Pérez (Enxeñeira)
  250. Jesús Ortueta Andonegui (Persoal laboral Xunta de Galicia)
  251. Xavier Gómez Santiso (Sindicalista)
  252. María José Suanzes Peña (Educación secundaria)
  253. Pilar Paz Rodríguez (Estudante)
  254. Rebeca (Educadora)
  255. Carmen (Enxeñeira técnica agrícola)
  256. Carlos Suárez Dopico (Empregado público)
  257. Diego Bernal Rico (Técnico de normalizaçom lingüística)
  258. Araceli Barros Caos (Dirección)
  259. Lucía Bello Fariñas (Administrativa)
  260. Olatz Aldasoro (Deseñadora)
  261. Javier Oliver Repáraz (Auxiliar administrativo)
  262. Daniel Espiñeira (Informática)
  263. María José Varela Rubio (Profesora)
  264. Anxos Cabada (Mestra)
  265. Lucía Fernández (Psicóloga)
  266. Telma Naveira Roca (Ensinante)
  267. Beatriz Vilaverde Santamariña (Técnica de normalización lingüística)
  268. Purificación Cabido Pérez (Profesora)
  269. Gracia   Profesora (ESO)
  270. Sandra Pesqueira Pérez (Turismo)
  271. X. Ramón Lopez Orozco (Funcionario)
  272. Almudena Valiñas Conchouso (Administrativo)
  273. Dolores Oviedo Vareu (Grabadora)
  274. Xesus Rodriguez Castro (Funcionario)
  275. Antonio García García (Construcción)
  276. Roberto Silveira (Gerente)
  277. Eva Rodríguez Díaz (Estudante)
  278. Begoña Mantiga Pose (Ama de casa)
  279. Esther Rodríguez Muros (Profesora)
  280. Diana Fernández Santullo (Avogada)
  281. Anxeles Grez Gomez (Profesora)
  282. Xosé González Rego (Xubilado)
  283. Belén Martínez Portela (Sindicalista)
  284. Xosé  Losada Gonzalez (Sindicalista)
  285. Xosé Ramón Farinas (Profesor)
  286. Jorge Vázquez Rodríguez (Mantemento)
  287. Ramón Faraldo Pardo (Funcionario)
  288. Mª Nieves Suárez Martínez (T. Social)
  289. Sandra Novo Rivas (empleada de supermercado)
  290. Nuria Suarez (educadora social)
  291. Óscar Antón Pérez García (Tco. Agrícola)
  292. Lois Díaz (Educador social)
  293. Beatriz Navarro (Aguiar Mestra)
  294. Carolina García Chico (Educadora social)
  295. Julia Rodríguez Chao (Funcionaria)
  296. Guillermo Sotillo Louro (Estudante)
  297. Concepción Valladares Vazquez (Coidadora)
  298. Carme Glez Daporta (Educadora social)
  299. Rosario Corbal Godoy (Funcionario)
  300. Luz Marcos Buján (Coidadora ed especial)
  301. Rita Lustres Alonso (Educadora social)
  302. Lucía (Educadora)
  303. Marta Martinez Salvans (Educadora especial c/personas c/discapacidad intel)
  304. Carmen Otero Ruíz (Fisioterapeuta)
  305. Ana Gay (Educadora social)
  306. Nuria (Educadora social)
  307. Myriam Moran Sacristan (Mestra)
  308. Pepe Cuba (Teleoperador)
  309. Beatriz Pérez Fernández (Licenciada en psicoloxía)
  310. Nélida Casal Díaz (Mestra)
  311. María Marta Somoza (Decoradora)
  312. Jose Mariño (Desempregado)
  313. Mª José Lubián Fernández (Estudiante)
  314. Maria Luz Medraño (Administrativo)
  315. Isabel Pasaro (Teleoperadora)
  316. Filipe Antonio Fernández Diez (Profesor)
  317. Javier Herva Míguez (Quiromasaxista)
  318. Rosa Fernández Rojo (Deseño gráfico)
  319. Dores Sánchez Alegre (Técnica de normalización lingüística)
  320. Belen Lopez Vazquez (Editora)
  321. Xabier López López (Escritor)
  322. Eva Salgado Rodríguez (Traballadora social)
  323. Juan Gonzalo Mosquera (Tallón Biólogo)
  324. Ester Mariño Costales (Técnica igualdade)
  325. Belen Permuy Rodriguez (Desempregada)
  326. Jose Manuel (Seguridade)
  327. Pura Ferreño Saia (Enxeñeira agrónoma)
  328. Rute (Responsavel de projectos e RRHH)
  329. Clara (Operária)
  330. Mariam Ferreira Golpe (Tca. Forestal)
  331. Edita Rodríguez Oca (Estudante)
  332. Peregrina Ferrenho Garcia (Funcionária da Junta da Galiza)
  333. Raquel Rey Blanco (Xornalista/Editora de video)
  334. Antón Fernández Escuredo (Xornalista)
  335. Daniela Vázquez Arias (Estudante)
  336. Lola (Docente)
  337. Patricia Sáez Pérez Aux. (Administrativa)
  338. Iria Gestoso (Estudante)
  339. Salvador Mourelo Peres (Professor e tradutor)
  340. Elsa Pardo-Ciorraga Melendrez (Opositora)
  341. Loreto Primo (Autónoma)
  342. Lucia Lopez Perez (Estudante)
  343. Isabel Torres Jack (Ensino)
  344. Maria Rosa Fernandez Rodriguez (Terapeuta ocupacional)
  345. Julia Barbosa Sánchez (Técnica concelleria muller, Vilagarcía)
  346. Raquel González Caamaño (Profesora)
  347. Lucia Medina Navarro (PAS universidade)
  348. Tereixa Otero (Ensinante)
  349. Xose Antonio Meixide Fernandez (Funcionario)
  350. María García Gomez (Educación ambiental)
  351. Ximena Mariel González Ataide (Estudante)
  352. Mercedes Manteiga Ferro (Auxiliar biblioteca)
  353. Yolanda Fernández Rivas (Traballadora social)
  354. Alianza Trillo Cabrejo (Pedagoga Social)
  355. Taraeixa Pereiro García Aauxiliar admnistrativa)
  356. Alicia (Orientadora laboral)
  357. Patricia Vaquero González (Axente de igualdade)
  358. Daniel Fco. Cánovas Calvo (Educador social)
  359. Sabela (Mestra)
  360. Iria Santamariña Pérez (educadora familiar)
  361. Mª Josefa Jiménez Sánchez (socióloga)
  362. Mª Paz Gutiérrez Abella (Traballadora social)
  363. Lola Ferreiro Díaz (Médica)
  364. Beatriz Estévez Lorenzo (Mestra)
  365. Marta Patiño (Educadora social)
  366. Xoan Carlos Pena Landeira (Mestre)
  367. Carmen Oviedo Santiso (Xubilada obra social CG)
  368. Rosana Valle (estudante)
  369. Marisa Vázquez (profesora ensino secundario)
  370. Pilar Barciela (museóloga)
  371. Manuel Reyes Villar (estudante)
  372. Fátima Cabaleiro Rodríguez (administrativa)
  373. Concepción Sánchez Sánchez (administrativa)
  374. Ana G. Fernández Salgueiro (teleoperadora)
  375. Anxo Torres Sánchez (administrativo)
  376. Francisco Niño Ricoy (Ensinante)
  377. Mª Dolores Alvarez Rey (conservadora-restauradora)
  378. Xosé Mario Rodríguez Gala (traballador xunta)
  379. Isabel Blanco Domínguez (xinecóloga)
  380. María Rosendo Priego (educadora social)
  381. Vanesa Vázquez (teleoperadora)
  382. Nuria Rivera Barcia (educadora social)
  383. Chapela Iglesias Mirales (administrativa)
  384. Cristina (estudante)
  385. Elena Fernández González (educadora social)
  386. Alfredo Iglesias Diéguez (ensinante ensino secundario)
  387. Sabrina Suárez (caixeira)
  388. Carmela Garrido (funcionaria)
  389. Marcos Lans
  390. Ofelia (profesora)
  391. Ana Vázquez Fano (empresaria)
  392. Alberto Vilabora Pérez (delineante)
  393. Natalia Guerreiro Polo (enxeñeira técnica industrial)
  394. Isabel (Sindicalista)
  395. Andrea Rico Adega (educadora social)
  396. Mª Hortensia Diéguez Rojo (Auxiliar administrativo)
  397. Susana Vilaboy Cabarcos (técnica en prl)
  398. Aida Pérez Salgado (técnica cooperación)
  399. Cruz Castaño (funcionaria)
  400. Paula Veira (Traballadora social)
  401. Laura (sensibilización)
  402. Sandra Ramilo Rodo (educación)
  403. Rubem Centeno Paradela (sociólogo)
  404. Rocío Fraga Sáenz (socióloga)
  405. Marta Lores (Prof. Tit. Universitaria)
  406. Mónica (en paro)
  407. Fernando Pol Trigo (informático)
  408. Vanessa Folgueira Abraira (educadora)
  409. Manuel Armas Munín (profesor ensino secundario)
  410. Beatriz Mato Márquez (UDC)
  411. Bruno Vilela López (parado-estudante)
  412. Alicia Troncoso Alonso (mestra)
  413. Esther Basanta Regodesebes (psicóloga/coordenadora)
  414. María (delineante)
  415. Sandra Ledo Piñeiro (estudante)
  416. Maite Insua Cabanela (estudante)
  417. Uxía Aguiar Ballesteros (restauradora de bens culturais)
  418. Laura (educadora social)
  419. Teresa Rodríguez Vilaseco (tecn.en orientación e inserción.)
  420. Paula Casal Canabal (abogada cim)
  421. Sandra Silvestre (activista social)
  422. Alba (estudante)
  423. Lina Ares (ensino)
  424. Xosé María Bello Pose (funcionario)
  425. Dolores Fernández González (traballadora social)
  426. Diana Yañez Alvarez (Traballadora social)
  427. Ana Martínez Moraña (Médica)
  428. Isabel Aránzazu Estévez Lavandeira (xornalista)
  429. Xiana López Penedo (Traballadora social)
  430. Esther Martínez Domínguez (administrativa)
  431. Javier Lois Caderno (funcionario)
  432. Manuela López Santiago (funcionaria)
  433. Susana Pavón Estévez (funcionaria)
  434. Margarita Recondo González (educadora social)
  435. Belén Álvarez (licenciada en dereito)
  436. Mª Pilar Pérez Dopeso (psicóloga)
  437. Laura Rego Rouco (administrativa)
  438. Albino Caneda González (administrativo)
  439. Mª José Alonso González)
  440. Mª Pilar Pazos González (dependienta)
  441. Alexandre Entenza Loira (Mantemento)
  442. Xosé Emilio Dopazo (administrativo)
  443. Xosé Farruco Graña Rama (profesor)
  444. Xosé María Cotelo Freire (electricista)
  445. Mª Teresa Rarge (alcaldesa)
  446. Isabel Lorenzo Martínez (ceap)
  447. Margarita Pérez Davila)
  448. Alexandre López Romero (mozo almacén)
  449. Ramiro Rodríguez Suárez (informático)
  450. Oscar Franco Fernández (profesor)
  451. Francisco Cortez-Lobao Sineiro (estudante)
  452. Xosé Palacio (profesor)
  453. Rita Castaño Castaño (estudante)
  454. Rubén Guerra Domínguez (estudante)
  455. Luis Martin Risco (docente)
  456. Xosé Manuel Mexuto Seoane (xornalista)
  457. Mª Guadalupe Núñez Carballo (parada)
  458. Obdulia auxiliar (enfermería)
  459. Xoan Luis López Alonso (mestre)
  460. Rafael Mouzo Lago (xubilado)
  461. Estrella Tomás Fernández (xubilada)
  462. Xosé Fernández Baltar (estudante)
  463. Anxo Iglesias Covelo (administrativo)
  464. Diego Santorio Moscoso (engenheiro)
  465. Araceli Paz (ensinante)
  466. Mª Carme Pernas Bermúdez (parada)
  467. Xosé F. Nebril García (orientador)
  468. Xosué Campos Lages (xerente)
  469. Alberte Sánchez Matos (consultor)
  470. Rebeca Sánchez Campos (educadora)
  471. Mª José Míguez Abad (seguros)
  472. Lucía Santos Omil (dependienta)
  473. Ana Sánchez Minimo (funcionaria)
  474. Xulio Ponte Veiga (cladereiro)
  475. Mónica Díaz Carrodeguas (teleoperadora)
  476. Xulio Castañal Canto (Médico e psicóloga)
  477. Fernando Pérez Costas (empresario)
  478. Xosé Rodríguez Dubra (taxista)
  479. Xosé Manoel Gómez García (electricista)
  480. Ainza López Cuadrado)
  481. Mª Alicia Martínez Cibes (Enfermeira)
  482. Lucía Novas Garrido (profesora)
  483. Isabel Méndez Alonso (Enfermeira)
  484. Mª Cirstina Ferreiro López (Enfermeira)
  485. Abel Pérez (programador)
  486. Antón Castro Ferreiro (estudante)
  487. Xosé Lois Freire Domínguez (traballador)
  488. Xosé Ramó0n Pousa Dieguez (profesor)
  489. Paz Hermida Iglesias)
  490. Xosé Maria Sánchez Pena (mestre)
  491. Manuel García Creo (estudante)
  492. María Veiga Moirón (empresaria)
  493. Cándido Fernández Domínguez (profesor)
  494. Alba María Feixóo López (estudante)
  495. Silvia María Fernández Paz (s.a.d)
  496. José Fernández Pérez (amo de casa)
  497. Xosé Manoel Casais Montemuiño (empregado)
  498. Macías López Iglesias (estudante)
  499. Fernando Francés Valiño (xornalista)
  500. Pedro Ortueta Bermejo (estudante)
  501. Rafael Lema Blanco)
  502. Nuria Fernández Iglesias (estudante)
  503. María Esperanza Freire Barge (estudante)
  504. Daniel Ermo Sánchez (advogado)
  505. Jorge F. García Pampín (operario)
  506. Asunción Veloso Peaguda (mestra)
  507. Xosé Ramón González Losada (avogado)
  508. Elba Abraira Sobrado (dependienta)
  509. Sabela Sánchez Trigo (médico)
  510. Damián Santomé Soto (estudante)
  511. Santiago Suárez Blanco (funcionario)
  512. María Sánchez Andrade Sánchez (prexubilada)
  513. María Isabel Serantes Gómez (funcionaria)
  514. Eva Guerrero Rico (auxiliar advo).
  515. Sabela Figueira Tenreiro (funcionaria)
  516. Ana González Jove (precaria)
  517. Rosa Maria Pena González)
  518. Susana Mª García Rodríguez (funcionaria)
  519. Eladino Cabanelas Fdez. parado-(estudante)
  520. Emma Abella Cruz (profesora)
  521. Paco Souto Barreiro (percebeiro)
  522. Angelina Diéguez Sobrino (xornalista))
  523. Ana Pérez Davila (textil)
  524. Mª Jesús Canosa López (Ama de casa)
  525. Miguel Rey Tarrio (estudante)
  526. Balbina Gándara Antelo (estudante)
  527. Mª Xesús Quintela Pérez (funcionaria)
  528. Gonzalo Rodríguez García (estudante)
  529. Robert Neal Baxter (profesor)
  530. Mª Teresa González Morgade (estudante)
  531. Noelia Pérez Suárez (estudante)
  532. Iago Varela Martínez (estudante)
  533. Luís Miguel Puente Castelo (estudante)
  534. Daniel Canabal Castro (estudante)
  535. Andrea González Abildes (estudante)
  536. Montserrat Rei Patiño
  537. Paula Costa Franqueira
  538. Uxío Benítez Fernández
  539. Oscar Martínez Iglesias
  540. Pilar Rivera Mosquera (estudante)
  541. Gonzalo Veiras (empregado)
  542. Xosé A. Silveira Rodríguez (profesor)
  543. Rosa García Rey (auxiliar.educadora)
  544. Carla Alonso Ozores (educadora)
  545. Fco. Xosé Rei García (administrativo)
  546. Iria Buxán Raposo (comercial)
  547. Marcos Antonio López Fernández (traballador)
  548. Noemí Giráldez Rodríguez (estudante)
  549. Ester Castro García (funcionaria)
  550. Rubén Alonso Lobato (funcionario)
  551. Agueda Rei García (estudante)
  552. Sara Abeijón Prado Aux. (Administrativa)
  553. Jesús Fraga Veiga (obreiro)
  554. Manuel Amado Fontenla (funcionario)
  555. María Carvo (mestra
  556. Mercedes Suárez Pazos (profesora)
  557. Esperanza Castro González
  558. Carlota Arias González (parada)
  559. Vicente Hermo Santamaría
  560. Milagros Rey Rivas (trabalhadora)
  561. Francisco Fernández Pérez (retirado)
  562. Xulio Fernández Casquero (sindicalista)
  563. Mª Belén Durán Calvo (Ama de casa)
  564. Antonio Menduiña Bastón (recambista)
  565. Rafael José Adalid Rodríguez (estudante)
  566. Olaia Ledo Díaz (oceanógrafa)
  567. Miguel González Álvarez (estudante)
  568. Olalla Conde Seoane (estudante)
  569. Sherezade Fernández Placin (estudante)
  570. Marcos González Pérez (estudante)
  571. Brais Fernández Prieto (exeñeiro)
  572. Alexandre Fernández Pino (estudante)
  573. Marcelo Rodríguez Acosta (funcionario)
  574. Xosé M. Iglesias Oz (funcionario)
  575. Ramón Rodríguez Bouza (cociñeiro)
  576. Verónica Hermida García (asesora lingüística)
  577. Duarte Romero Varela (estudante)
  578. Xabier I. Villares Naveira (estudante)
  579. Sila Cela Ferreiro (estudante)
  580. Iria Otero Romero (investigadora)
  581. Fran Anton González Sanmamed (estudante)
  582. Susana Trillo López (Mestra)
  583. Alfredo González García (autónomo)
  584. Mª Teresa Sobradelo Iglesias (Ama de casa)
  585. Mª Paz Negreira Barcia (Traballadora social)
  586. Mª Dolores Montoya Freire (adminstrativa)
  587. Amara Méndez Alonso (Traballadora social)
  588. Silvia Díaz Iglesias (concelleira)
  589. Sonia Albor Gómez (funcionaria)
  590. Alexandre Insua Moreira (técnico)
  591. Carlos Roca Rodríguez (administrativo)
  592. Luisa Pereira Varela (as miñas labores)
  593. Ainara Legarreta Estévez (técnica en integración social)
  594. Beatriz R. González (diseñadora web)
  595. Eva Bergantiños (Pérez pedagoga)
  596. Yolanda Arias Conde (concelleira)
  597. Xosé Fco. Vales Fernández (traballador)
  598. Cristina Barja Barja (estudante)
  599. Xesús Carcía Covo (sindicalista)
  600. vicente González Chedo
  601. Ledicia Fernández Sousa (estudante)
  602. Rafael Sisto Edreira (ensinante)
  603. Manuel Gaudo Dopico (empregado)
  604. Euloxio Franco Barros (camioneiro)
  605. Sivino Borja Cosdido (electicista)
  606. Anxo Rei Martínez (administrativo)
  607. Carme Adán Villamarín (deputada)
  608. Laura Rivas Vales
  609. Margarida  Martins Vilanova (ensinante)
  610. Rosana Pérez Fernández (funcionaria)
  611. Antonio M. Rañales Mayobre (traballador)
  612. Miguel Anxo Aldea Moscoso (traballador)
  613. Mª Concepción Blanco Piñeiro (funcionaria)
  614. Raquel González Ferrón (Traballadora)
  615. Cristina Barreiro Couto (mestra)
  616. Armando Carril Casanova (estudante)
  617. Mónica Fernández Valencia (administrativa)
  618. Xosé Iglesias García (técnico Inclusión)
  619. Xurxo Pérez Rodal (asistencia técnica)
  620. Xoán Carlos González Campo (mestre)
  621. Maria Peleteiro Fontenla
  622. Antón M. González Pérez (empregado)
  623. Olalla Casas Chaves (empregada)
  624. Milagros Torrado Cespón (docente)
  625. Ledicia Trillo González (Xornalista)
  626. Antom Fente Parada (estudante)
  627. Raúl Aragunde Pérez (educador)
  628. Manoel Santos (biólogo)
  629. Mónica Bastos Pérez (desempregada)
  630. Isidoro Piaso (empresario)
  631. Xesús M. Piñeiro Rebolo (xornalista)
  632. Chus Seoane Vázquez (parada)
  633. Marcelino Negro López
  634. Ana Mª Benito Galai
  635. Gael González Beira
  636. Bernardo Fraga Galdo
  637. Vanessa García Rodríguez (estudante)
  638. Lola Martínez Lorenzo
  639. Soraya Grela Rodríguez (estudante)
  640. Mabel González Alvarez (ensinante)
  641. Roi García Camba (estudante)
  642. Alexandra Cortón Veiga
  643. Xosé Hixínio Adega Ardao (estudante)
  644. Pablo Martínez López (estudante)
  645. Ana Barreiro Buján (estudante)
  646. Xosé M. Pérez Bouza (enxeñeiro)
  647. Victoria García Rebollido (empregada)
  648. X.R. Porto (fontaneiro)
  649. Carlos M. Marcote Suárez (enx.deseño)
  650. Hortensia Alvarez Folgar (sindicalista)
  651. Ana Mª Rodríguez Vázquez (sindicalista)
  652. Vanesa Gómez Lourido (xornalista)
  653. Manuel Fernández (pensionista)
  654. Rita M. Couto Seijido (vendedora – concelleira)
  655. José M. Abalo Rivas (técnico)
  656. Mª Pilar Fariña Vázquez (estudante)
  657. Sonia Sainz Suárez (empresaria)
  658. Xosé Bieito Seoane F. (economista)
  659. Javier Cabaleiro Pereira (soldador)
  660. Xosé Mª Dios Diz (médico)
  661. Antonio López Bengoetxea (prensa)
  662. Mª Teresa Guiances Coto (administrativo)
  663. Manuel Rodiño Fernández (forestal)
  664. David Rego Cabanas (electricista)
  665. Carlos Bouzada Fernández (comercial)
  666. Mercedes R. Bulaño (funcionaria)
  667. Henrique Álvarez Vilar (conserxe)
  668. Xosé Sánchez Moreiras (administrativo)
  669. Aurora Ben González (mestra)
  670. X. Manuel Barreiro Insua (mestre)
  671. Manuel Núñez (labrego)
  672. Xabier Tora Gipon (ensinante)
  673. Alfonso Rodríguez Vales (administrativo)
  674. Carlos Montero Basadre (educador)
  675. Antonia González Gónzalez (médica)
  676. Xoán Antonio Cortés Alonso (profesor f.vial)
  677. José Angel Rodríguez Grandal
  678. Blanca Rodríguez Pérez (Traballadora social)
  679. Rubén Cela Díaz
  680. María Luisa Varela Nogueiras (mestra)
  681. Pilar Álvarez Pérez (opositora)
  682. Angeles Rodiño Medraño (Traballadora social)
  683. Victoria de Arce (en paro)
  684. Xosé Antón Vilaverde (técnico de redes)
  685. Inma García Escourido (Estudante de dereito)
  686. María Albert (Xornalista)
  687. María Luisa García Vila (modista)
  688. Martín Luís Becerra (estudante)
  689. Irene Aneiros González (psicóloga)
  690. Carole Hermida Gulías (profesora)
  691. Xosé Ramón Mojon González (autónomo)
  692. Xunqueira Canusa Sanjurjo (administrativa)
  693. Gonzalo Blanco Vázquez (celador CHOU)
  694. Adolfo Muiños Sánchez (funcionario)
  695. Ester Vázquez Vázquez (autónoma)
  696. Jesús Lista Neira (pensionista)
  697. Mª Xosé Jiménez González (profesora)
  698. Xoán A. Monasterio López (condutor)
  699. Sandra Mª Acebros Dopacio (autónoma)
  700. Tania Acebrás Dopacio (advogada)
  701. Mª Sol Balseiro Díaz (autónoma)
  702. Alfonso Diz (funcionario)
  703. Lucía González Álvarez (funcionaria)
  704. Ramona Barrio Rodríguez (profesora)
  705. Iolanda Veloso Ríos (concelleira)
  706. Manuel Carnicero (advogado)
  707. Emilia Tereiro (funcionaria)
  708. Francisco Fra Fernández (estudante)
  709. Luis Miguel Suárez Pérez (hostaleiro)
  710. Pilar Otero Botana (funcionaria)
  711. Mª Xosé Freixo Mariño (profesora)
  712. Samuel Rodríguez López (profesor)
  713. Hipólito Torres Fontán (celador CHOU)
  714. Marcos Ferradós García (operario)
  715. Diego Lorenzo Moura (estudante)
  716. Rosa González Estévez (xerocultora)
  717. Elisa Pérez Vázquez (coord.museo)
  718. Mario Maceiras Dosíl (axente sindical)
  719. Ramoxo Vieites Vieites (empregado)
  720. Xolino Lopero Lopero (emgregado)
  721. Maruxa Vicente Domínguez (tec.selección)
  722. Miguel Anxo Seivane (empresario)
  723. Xosé Anxo Cruz Mahía (técnico audiovisual)
  724. Isabel Masquinel (ATS)
  725. Marcos Maceira Eirís (dinamizador cultural)
  726. Manuel souto Silm (encargado)
  727. Xurxo Fernández Díaz (estudante
  728. Mª Xosé Cuesta Fdez (funcionaria)
  729. Xosé M. Blanco Álvarez (varios)
  730. Antón Reixa Gómez
  731. César Lourido Landin (topógrafo)
  732. Reis Rodríguez Dopazo (xornalista)
  733. Marcos Loureiro Díaz (estudante)
  734. Margarita Mejuto Canabal (traballadora)
  735. Mariso Pérez Ogando (traballadora)
  736. Carlos Fernández Rodríguez (autónomo)
  737. María Traba Pérez (estudante)
  738. Carmen Carolina Figueira López (aux.farmacia)
  739. Alfonso Mouzo Lago (funcionario)
  740. Isabel Gacio Pacios (funcionaria)
  741. Ron Fernández Silva)
  742. Rosa Maria Pereira Vázquez (traballadora)
  743. Rosa M” Basalo Vázquez (técnica medioambente)
  744. Vicente Vidal Díaz (constr.naval)
  745. Sonia Ares Pérez (orfebre)
  746. Antonio Veiga Outeiro (Empregado público)
  747. Xosé Riveiro Vidal (hostelería)
  748. Xosé Olmos Vázquez (hostelería)
  749. Alfonso Fernández Diéguez (sindicalista)
  750. Xerardo Cerqueiro (pensionista)
  751. Pablo Campos López (artes gráficas)
  752. Marta Varela Rodríguez (técnica)
  753. Ramón Alfonso Fernández (sindicalista)
  754. Iván Olmos Ferreiro (estudante)
  755. Laura M Arias Díaz (estudante)
  756. Aroc Barela Labandeira (estudante)
  757. Carmen Carolina Fernández Cesariego (traballadora)
  758. Mª do Mar Sarmiento (administrativa)
  759. Xosé Manuel Magariños Rodríguez (funcionaria)
  760. Secundino Fernández Fernández (funcionario)
  761. Begoña González Núñez (redeira)
  762. Iria Pérez Alonso (estudante)
  763. José Manuel Outeiro García (funcionario público)
  764. Cristina Santos Díaz (técnica)
  765. Lidia Ponte Abeijón (estudante)
  766. Matilde Caamaño Casas (comercial)
  767. l.Xosé Tato Bello (administrativo)
  768. Xosé Ares González (autónomo)
  769. XM Carril Vázquez (profesor)
  770. M.Teresa Castro Villaverde (médica)
  771. Xosé Paleo Rodríguez (obreiro)
  772. Iria Alonso Casares analista (político)
  773. Roberto Rodríguez González (orientador laboral)
  774. Luís Miguel Borrajo Gutiérrez (axente viaxes)
  775. Xabier Pérez Iglesias (obreiro)
  776. Sandra Mª Fernández Agraso (secretaria médio)
  777. Pilar Prieto Pita (mestra)
  778. Hortensia García Díaz
  779. Gloria Inés Vázquez Castro (mestra)
  780. Pilar Martínez Vázquez (Xornalista)
  781. Lorena Martínez Fernández (en paro)
  782. Manuel Ruibal Pardante (funcionario)
  783. Brais Arias Rio (estudante)
  784. Fran Ramos Acibey (funcionario)
  785. Xosé Antón Vicente (mestre)
  786. Raquel Castro Fernández (bibliotecónoma)
  787. Antía Rodríguez Nieves (enxeñeira)
  788. Amada Traba Díaz (docente)
  789. Isabel Pérez González (docente)
  790. dolores Vilavedra (docente)
  791. Einés Monteagudo (estudante)
  792. Xoán Xosé Castaño Conde (mestre)
  793. Manuel Santos Mareque (obreiro)
  794. Xosé Veiras García (biólogo)
  795. Eva Rodríguez Portos (empregada)
  796. Olalha Barro (sindicalista)
  797. Raquel Lobelle González (estudante)
  798. Margarita García Bouzón (autónoma)
  799. Mª Jesús Bóo Feijóo (docente)
  800. Catalina Carreira Estévez
  801. Raúl Francés Rodríguez (mestre)
  802. Rosa Mª Pérez Pérez (PSX)
  803. Mª Teresa Justo Fedal (peón)
  804. X.Manuel Sánchez Rei (profesor)
  805. Afonso Legaspi Verga (administrativo)
  806. Xosé R. Ramos Lema (técnico)
  807. Alfonso Mouzo Trillo
  808. Victorino Ares Prado (sindicalista)
  809. Xosé Manuel Pérez Fernández (técnico)
  810. Xabier Santalla Gómez (funcionario)
  811. Xosé Xoan Bermúdez Tajes (mariñeiro)
  812. Paula Cañás Díaz (técnica)
  813. Mónica Castro Nogareda (educadora)
  814. Alberte Mera García (estudante)
  815. Josefina López Pico (p.laboral)
  816. Inés Roca Requeijo (concelleira)
  817. Manuel Gallardo (sindicalista)
  818. Arturo N. Fontán Pérez (profesor)
  819. Mª José Álvarez (profesora)
  820. Beatriz García Riolo
  821. Francisco Cabello Domínguez (comercial)
  822. Belén Rodríguez Baños (estudante)
  823. Xosé Manuel Méndez Díaz (ensinante)
  824. Tomé M. Freire Blanes (AEDL)
  825. M. Nieves Paz Vilar (técnica)
  826. María Menduiña Durán (opositora)
  827. Vitoria Iglesias Morales (funcionaria)
  828. Roberto Mariño Cores (xerente)
  829. Belén Abeal Pérez (estudante)
  830. Laura Rodríguez Pena (estudante)
  831. Ana Riveira Roca (parada)
  832. Antón Somoza Caxaco (investigador)
  833. Rafael Vilar González (escritor)
  834. Luís Enrique Yáñez Estévez (opositor)
  835. Beatriz García-Ramos Macho (mestra)
  836. Miram Fernández Louzao (xornalista)
  837. Iago Carreira Trigo (traballador)
  838. Helena Gayet
  839. Francisco Román Costa (profesor)
  840. Xabier Ignacio Louzao Rodríguez (xestor)
  841. Santiago Agra Bermejo (estudante)
  842. Martiño Noriega Sánchez (médico)
  843. Maria Mar Raña Vázquez (aux.enfermería)
  844. Xosé Lois Calvelo Rozas (contable)
  845. Dulce Canosa Trillo (dona do fogar)
  846. Cristina Amor Faya (visiante museos)
  847. Ramón V., Advíz Noén (pensionista)
  848. Fedilgio Recondo Marmuez
  849. Celso Xavier Milleno Sánchez
  850. Mª do Pilar Xiráldez
  851. Bernardina Ferreirós Calo
  852. Mª Jesús Seijo García
  853. Guillerme Vázquez Vázquez
  854. David Paratcha Suárez (mariñeiro)
  855. Lourdes Núñez (mestra)
  856. Xesús Álvarez (Xornalista)
  857. Xosé Oca enxeñeiro (naval)
  858. Milagros Lantes Seara (mestra)
  859. Xesús Domínguez (protésico dental)
  860. César Varela (Mestre)
  861. Juan Antono Lage Otero
  862. Juán Marrube Rodríguez
  863. Mª Xesús López (ensinante)
  864. Manuela Portas
  865. Helena Veiguela Martínez (funcionaria)
  866. Modesta Riobóo Dos (aux.enfermería)
  867. Saúl Santin Pablanca (xestor deportivo)
  868. Rosa Ana Somoza
  869. Carmen Souto
  870. Pablo Vidal Rios (estudante)
  871. Ramiro Reconso (administrativo)
  872. Carlos Outeiro Brande (xestor ambiental)
  873. Nuria Varela Suárez (pedagoga)
  874. Ana Varela Rojales (orientador laboral)
  875. Teresa Varela Suárez (Enxeñeira agrónoma)
  876. Mª Luz Varela Vidal (comercial)
  877. Xosé Xoán Santamaria Pazos (economista)
  878. Beatriz Pérez Mosquera (técnica imaxe e son)
  879. Carme Vázquez Vázquez (ensinante)
  880. Xermán Rouco Llanderrozas
  881. Mª Dolores Pena Pena (técnica emprego)
  882. Estrela Vilaverde Creo
  883. Andrés Sánchez Labandeira (profesor)
  884. María Villaronga (estudante)
  885. Paula Turnes Quintáns (estudante)
  886. Mª Dolores Dopico Aneiros (profesora)
  887. Roberto Fernández Lores (comercial)
  888. Celia Mª Blanco Sobrino (técnica)
  889. Manuel Acuña Acuña (empresario)
  890. Iván Fernández González (xornalista)
  891. Francisco Santos Acevedo
  892. Raquel González Hermida (graduada social)
  893. Paula Castro Lago (xornalista)
  894. Iria Salvande Lorenzo (sindicalista)
  895. Dores Martínez Castelo (sindicalista)
  896. Andrea Sieiro Paz (estudante)
  897. Mª Antonia Pérez Villar (funcionaria)
  898. Héctor Salgado García (estudante)
  899. Xoán López Vilaboa (técnico electrónica)
  900. Carlos Bello Stout (asesor xurídico)
  901. Xosé María Torne Saa (comunicación)
  902. Agustín Refuerzo Van (xubilado)
  903. Cristina Hermida (administrativa)
  904. Melania Vilela Vilela (estudante)
  905. Rogelio Souto Torre
  906. Xosé Luís Suárez Becerra (empresario)
  907. Marta Rivas Rodríguez (psicóloga)
  908. Mª Xosé Rodríguez Miel (arqueólogo)
  909. Manuela López Rodríguez (mestra)
  910. Noa Fernández Gómez
  911. Néstor Varela (electricista)
  912. Camilo Friol Piñeiroa (xornalista)
  913. Gilberto Caamaño Beiro (bombeiro)
  914. Lourdes Pérez Torres (docente)
  915. Monserrat Lloves (disenadora)
  916. Jacobo Fernández Casabella (trabalhador)
  917. Alberto Amado Tallón (traballador)
  918. Rafael González (profesor em
  919. Mª Ursula Muiños Rodríguez (traballador)
  920. Froilán Luces Canto (escritor)
  921. Isabel Corbacho Silva (traballadora)
  922. María Amado Corbacho (estudante)
  923. Noelia Amando Corbacho (estudante)
  924. Olga Baltán (traballadora)
  925. Montserrat López Doce (traballadora)
  926. Pilar Álvarez Pemán (admon/coidadora)
  927. Tania Ameneiro Calvo (traballadora)
  928. Rosa Valcárcel Vázquez (traballadora)
  929. Ibán Gómez Vázquez (traballador)
  930. Xosé Alberte Lorenzo Novas (traballador)
  931. Cipriano Louzán Agudo (autónomo)
  932. Xán Barreiro
  933. Luís Miguel Carballo Pancevo (docente música)
  934. Emilio García Juanamon (naval)
  935. Sara Fernández Murados (traballadora)
  936. Eva Álvarez González (traballadora)
  937. Öscar Calvo Varela (sindicalista)
  938. Manuel Pico Meizoso
  939. Mª Carmen Fernández Bra
  940. Santos Díaz Graiño (metal)
  941. Anxo Villares
  942. Miguel A. Gutiérrez
  943. Vitor Recarei Añón (aux.administrativo)
  944. Mª José Feijóo Alén (carniceira)
  945. José Manuel Berruga González (banca)
  946. Rubén Berruga Cañás (funcionaria)
  947. Lucía Domínguez Rodríguez (dependente)
  948. Xoán Xosé León Martínez (empregado)
  949. Anxo Moredo Carreño (estudante)
  950. José Serantes Teijeiro (administrativo)
  951. Mercedes Espinosa (médica)
  952. Afonso Losada Rodríguez (operario)
  953. Lourdes Mariño Fernández
  954. Manuel Blanco Mouro (médico)
  955. Kevin Prieto García (estudante)
  956. Paula Covelo Roma (Traballadora social)
  957. Francisco Xosé Gómez Cano (empregado banca)
  958. Goretti Sanmartin Rei (profesora)
  959. Pilar Blanco López (concelleira)
  960. Xoaquín de Acosta Beiras (enxeñeiro)
  961. Marcelino Sanmarful Rodríguez (delineante)
  962. Daniel Salgado García (xornalista)
  963. Xosé Luís López Rábade (enfermeiro)
  964. Inma Orol Janeiro (mestra)
  965. Mª Socorro Veiga Prego (autónoma)
  966. Xosé González (autónomo)
  967. Xesús Ledo
  968. Xosé Mª Campos González (labrego)
  969. Manuela Rocío Sampayo David (estudante)
  970. Pilar Fernández Méndez (ensinante)
  971. Estevo Sánchez Gálvez (estudante)
  972. J. Ángel Sánchez Tallón (estudante)
  973. Laureano Muiños Lago
  974. Rosa Domínguez Anyoes (traballadora)
  975. Xoán Carlos Bouso Carballeira (parado)
  976. M. Orlando González (médico)
  977. Ángel Durán Gareiros (empregado)
  978. Marcos  Rivas
  979. Emilio Iglesias Barreiro
  980. Consuelo Ferreiro Fernández
  981. Xoxe Borrajo Losada
  982. Xurxo Novoa Rey (funcionario)
  983. Carme Fouces Díaz (ensinante)
  984. Xosé López Pérez (sindicalista)
  985. Manuel Neira Castro (pensionista)
  986. Pedro Membiela Iglesias (profesor)
  987. Montserrat Nóvoa Gómez (adminstrativa)
  988. Carme María Rivas Lois (aux.administrativa)
  989. Brais Pedreira Taboada (estudante)
  990. Mª José Tarrío Cereijo (traballadora)
  991. Xosé Ramón Franco Vidal (traballador)
  992. Adrián Gómez Vázquez (traballador)
  993. Antonia Alcalde Seijo (traballadora)
  994. Mª Xosé Bravo Sanjosé (ensinante)
  995. Asunción Gómez Neira (ensinante)
  996. Tamara Setien Siz (estudante)
  997. Vicente Miguez Rios (consultor)
  998. Daniel Gómez Rodríguez (empregado)
  999. Alicia Trashorras Madarro (monitora)
  1000. Ramón Gato Bañobre (administrativo)
  1001. Alexandre Vázquez Lorenzo (estudante)
  1002. Pablo Tortagada Bermúdez (estudante)
  1003. Mª Ánxeles Regueiro Blanco (tco.medio ambiente)
  1004. Antón Xosé Brión Ríos (estudante)
  1005. Manuel Camiño Mouzo (sindicalista)
  1006. Xosé Miguel Bermúdez (empregado)
  1007. Marcos Sumavielle Rodríguez (estudante)
  1008. Beatriz Gómez Lourido (estudante)
  1009. Ricardo Alonso Fernández (ensinante)
  1010. Nuria Torra Vázquez (educ.infantil)
  1011. Elisa Sanlés Rego (sanidade)
  1012. Cristina Alonso Salgado)
  1013. Xosé Álvarez Murias (chófer)
  1014. Nicolás Fernández Piñeiro (funcionario)
  1015. Rosa de la Parra Martínez (profesora)
  1016. Ana I. Paz Villar (xestora)
  1017. Ignacio González Afaros (informático)
  1018. Mª del Mar Lado Vila (pedagoga)
  1019. Rosa Otero (empregada)
  1020. Xosé M. Pérez Dedios (funcionario)
  1021. Xosé Taboada Durán (topógrafo)
  1022. Óscar Álvarez (administrativo)
  1023. Luís Pérez Estévez)
  1024. Vanesa Lado Figueiras (operaria)
  1025. Xosé Antón Vázquez Dorrio (seaga)
  1026. Xosé Lois Quintás Coello (informático)
  1027. Xesús Álvarez (xornalista)
  1028. Marta Sánchez Fraga (educ.ambiental)
  1029. Sabela Míguez Bugallo (tecn.sup. imaxe diagnóstica)
  1030. Ana Belén García Guillén (teleoperadora)
  1031. Ana Santomé (funcionaria)
  1032. José Ramón (administrativo)
  1033. Gemma Novelle (obreira)
  1034. Fernando Trigo Chouzinho (estudante e empresario)
  1035. Noelia Primo
  1036. Raquel Monteso Fernández (Traballadora social)
  1037. Paula González Fernández (estudante)
  1038. Marta Esther Santos Pérez (Profesora)
  1039. Holanda Rivera Veloso (celadora)
  1040. Anxo Lois Diéguez Pardo (Parado)
  1041. Mª del Rocío Blanco Fernández
  1042. (Psicóloga) Ana Mª Mourelle Quintáns (Administrativa)
  1043. Lois Cambeiros Cives (Profesor)
  1044. Nuria Andión (bibliotecaria)
  1045. Marta González Vila (parada)
  1046. Jessica Núñez Rego (educadora social)
  1047. Dolores Vázquez (educadora social)
  1048. Julia Mirón García (traballadora)
  1049. Paula Alexandre Teixeiro (desempregada)
  1050. Antom Árias Curto (perito mercantil)
  1051. Montserrat Rey Patiño (parada)
  1052. Loli Vázquez Vilameá (profesora)
  1053. Tamara Montero (xornalista)
  1054. Aida Vasques Varela (trabalhadora)
  1055. Belén Núñez Romero (funcionaria)
  1056. Marta Núñez Corbalán (consultora)
  1057. Mercedes García (profesora adultos)
  1058. Lucía (estudante) Nieves Rodríguez Domarco (monitora)
  1059. Mª do Carme Cociña (ensinanta)
  1060. Beatriz Vilaverde Santamariña (tecn.normal.lingüística)
  1061. Isabelle Kerdudo (profesora)
  1062. Mª Xosé Rodríguez Valcárcel (profesora)
  1063. Cristina M. Teixeiro (investigadora)
  1064. Gael González Beira (estudante)
  1065. José Ángel Mascarell Pérez (educador social)
  1066. Roberto Rey Feijoo (avogado)
  1067. Silvia Mª Gálvez Vilches (educadora social)
  1068. Pepa Vázquez Martínez (traballadora social)
  1069. Manuel Graña (ensinante)
  1070. Anxo Varela rubio (profesor)
  1071. Carmen Álvarez Vilas (estudante)
  1072. Dores Rivas Troiteiro (ensinante)
  1073. Gema Miranda (estudante)
  1074. Fina Bastón Osende (profesora)
  1075. Manuel Bouzón (caldereiro)
  1076. Emilio Sánchez Gómez (mestre)
  1077. Aurora Besteiro Cabanas (mestra)
  1078. Mar Prado (administrativa)
  1079. Beatriz Gómez Amigo (lda.en arte e museos )
  1080. Denís Rodríguez (estudante)
  1081. Francisco Pillado Maior (escritor-editor)
  1082. Paula Fátima Pichel Garrido (profesora)
  1083. Peter Brea Rodríguez (hosteleiro)
  1084. Lucía Mosquera Costa (debuxante)
  1085. Pilar Suárez García (actora)
  1086. José Manuel Ares Roel (ilusionista)
  1087. Paula Suárez García (empresaria)
  1088. Diego Uzal Roel (desempregado)
  1089. Mauro Álvarez Cortés (desempregado)
  1090. Antonio Vázquez Gómez (autónomo )
  1091. Irma Suárez García (terapeuta)
  1092. Rubén Alonso Vieras (técnico)
  1093. Laura Brandariz Gómez (estudante)
  1094. José Antonio Botana Frías (panadeiro)
  1095. Ricardo B. Souto Lojo (fonta diseño)
  1096. J. Carlos Mínguez (fontaneiro)
  1097. José Manuel Souto Veiras (traballos verticais)
  1098. Damián Vázquez Rodríguez (traballos verticais)
  1099. Carmen Torreiro Blanco (estudante)
  1100. Oscar Castiñeiras García (carpinteiro)
  1101. Martina Torreiro Blanco (caixeira)
  1102. Marcos Uzal Trigo (pinchadiscos)
  1103. Miguel Pose Abeijón (traumatólogo do automóvil)
  1104. Silvia Suárez García (forestal)
  1105. Rafael Araujo Meleiro (funcionario)
  1106. Daniel Candal (responsábel nacional de ensino medio de Comités)
  1107. Mª Carmen Pérez Arias (enfermeira)
  1108. Anxela Lagoa Ferreira (técnica de emprego)
  1109. Amalia (deseñadora gráfica)
  1110. Julia (programadora)
  1111. Antía Barreiro Mourelle (parada)
  1112. Almudena Pérez (arquitecta técnica)
  1113. Rocío (auxiliar de S.A.F.)
  1114. Olalla Rodríguez Quintáns (autónoma)
  1115. Tareixa Romero Quintáns (informática)
  1116. René Gamborino Amaro (estudante)
  1117. Fidel Domingo Mijangos (técnico)

EU DECIDO! En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública!: Calendario de Palestras

Palestras de divulgación da campaña EU DECIDO! En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública! e da publicación ‘O dereito a decidir: Situación actual e Alternativas á Despenalización do Aborto’

24 de Abril – Coruña – Lola Ferreiro ‘coeducacion afectivo-emocional e sexual’ na Asociación cultural Alexandre Bóveda ás 20:00.

7 de Maio – Coruña – ‘Tecendo redes para conseguirmos o direito sobre o nosso corpo’ no Centro Social Atreu ás 20:30

13 de Maio – Coruña – ‘En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública’ na ‘Sala Pombal’ na Facultade de Socioloxía na UDC ás 17:00.

15 de Maio – Ferrol no Ateneo Ferrolán (Rúa Magdalena, 202-204, 1º) ás 19h.  Participa Lola Ferreiro, catedrática en Saúde, e co-autora de ‘A coeducación afectivo-emocional e sexual’.

18 de Maio – Ourense ‘Co aborto EU DECIDO’ na Casa da Xuventude (rúa Celso Emilio Ferreiro, 27) ás 20:00. Participa Celsa Perdiz, asistenta social do Centro de Orientación Familiar de Ourense.

20 de Maio – Val Miñor, na Antiga estaçom de eléctricos da Ramalhosa às 19h.

22 de Maio – Carballo no Telecentro no Pazo da Cultura ás 20:30.

26 de Maio – Pontevedra, na Galeria Sargadelos (Rúa Oliva, 24) ás 20h.

27 de Maio - Compostela, na Libraria Couceiro (Praza de Cervantes, 6) ás 19:30. Participa Lola Ferreiro, catedrática en Saúde e co-autora da publicación ‘Coeducacion afectivo-emocional e sexual.

28 de Maio – Vigo, na Federación veciñal Eduardo Chao (Praza Princesa, 7) ás 20:30h. Participa Lola Ferreiro.

29 de Maio – Vigo, no Centro Social ‘A Revolta´ (Rúa Real, 32) ás 20:30h.

[ Actualizaremos esta información periódicamente ]

Maio Reivindicativo

**GRAZAS POLO TEU APOIO**

Durante o mes de maio desenvolveranse palestras-coloquio nas diferentes comarcas con presenza da Marcha Mundial das Mulleres, nas que se presentará a publicación ‘O Dereito a Decidir: Situación actual e alternativas á despenalización do aborto’ para propiciar o debate e reflexión social sobre a necesidade dunha lei de aborto que termine con a penalizacion e criminalizacion das mulleres.

No  domingo 31 de Maio en Compostela elaboraremos un MAIO REIVINDICATIVO conxuntamente com todas as que vos queirades achegar á praza da Quintana desde as 11 da mañá.

Tamén podes apoiar esta campaña engadindo un banner na túa páxina web ou blog:

200×80

200×250

 

EU DECIDO! En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública!

**ASINA EN APOIO DA CAMPAÑA**

EU DECIDO! En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública!

A Marcha Mundial das Mulleres na Galiza solicita o seu apoio na campaña ‘En defensa do dereito ao aborto, na Sanidade Pública!’ baseada nos seguintes reivindicacións:

Queremos:

Que se recoñeza o dereito fundamental das mulleres a tomar as súas propias decisións.

Que se garanta a soberanía das mulleres sobre o próprio corpo e a propia vida.

Que se asegure que todo o proceso de información, asesoramento e realización da interrupción do embarazo sexa feita na Sanidade Pública, por persoal sanitario formado na perspectiva de xénero.

Que non exista discriminación xeográfica no aceso de todas as mulleres a este dereito nos servizos públicos.

Que se inclúa a educación afectivo-emocional e sexual com perspectiva de xénero no curriculum escolar.

Que os dereitos das mulleres usuarias destes servizos sexan respectados e protexidos en todo momento.

Adire ao manifesto
Nome particular / Nome Organización
Ocupación – profesión / Actividade da organización
Enderezo electrónico
Páxina web (organizacións)
Comentarios / Suxestións
Image Verification
Please enter the text from the image
[ Refresh Image ] [ What’s This? ]

Durante o mes de maio desenvolveranse palestras-coloquio nas diferentes comarcas con presenza da Marcha Mundial das Mulleres, nas que se presentará a publicación ‘O Dereito a Decidir: Situación actual e alternativas á despenalización do aborto’ para propiciar o debate e reflexión social sobre a necesidade dunha lei de aborto que termine con a penalizacion e criminalizacion das mulleres.

No  domingo 31 de Maio en Compostela elaboraremos un MAIO REIVINDICATIVO conxuntamente com todas as que vos queirades achegar á praza da Quintana desde as 11 da mañá.

Fotos da presentación da publicación ‘O dereito a decidir: Situación actual e alternativas á despenalización do aborto

A coordenadora comarcal da MMM na Coruña organizou o pasado venres 24 de Abril a presentación da publicación ‘O dereito a decidir: Situación actual e alternativas á despenalización do aborto xunto con a charla sobre a ‘Coeducación afectivo-emocional e sexual con perspectiva de xéneroa cargo de Lola Ferreiro, catedrática de saúde, membra do Grupo Lúa Crecente, enfocado na educación para a saúde desde a perspectiva de xénero, e coordinadora da publicación ‘Coeducación afectivo-emocional e sexual‘.

O acto tivo lugar ás 20:00 horas na Asociación Cultural Alexandre Bóveda da Coruña (Rúa dos Olmos 16-18 1º andar).

Aquí tedes algunhas fotos do mesmo no que tamén se repartiron exemplares da publicación gratuita (tamén disponíbel nesta web en pdf para a súa descarga) que a MMM está a distribuir na galiza:

{gallery}2009_24abril_C{/gallery}

Actividades do 8 de Marzo 2009

O pasado 8 de Marzo, Día Internacional das Mulleres, a Marcha Mundial das Mulleres na Galiza realizou concentracións en distintas cidades da nosa xeográfía baixo o lema “As Mulleres Traballamos, As Mulleres Contamos: Non solucionaredes a crise a costa dos nosos dereitos”. Aquí tedes algunhas crónicas e as imaxes do que sucedeu:

Coruña:

Co galo do 8 de Marzo, a Coordenadora Comarcal da Marcha Mundial das Mulleres da Coruña ven de organizar unha serie de actos que neste ano, e no espíritu da Declaración da Asambleia de Mulleres realizada no FSM de Belém, se encadran na denuncia contra o modelo de desenrolo capitalista, responsábel pola crise que afecta a todo o planeta, e que ten na opresión das mulleres unha das súas bases de sustento. Denunciamos as respostas superficiais á crise que só xeneran máis concentración de riquezas e reprodución do sistema capitalista patriarcal.

O domingo, 08 de Marzo, organizamos unha concentración no Obelisco da Coruña na que se sumaron varios centos de persoas. Durante esta concentración “colgamos” os trapos suxos do actual sistema capitalista patriarcal que rachamos para sustituilos polas alternativas que nós, como mulleres, reafirmamos para o mundo que queremos construir a partir do feminismo, libre de explotación, desigualdade e discriminación, sen violencia e sen racismo.

Esiximos cambios que melloren as nosas condicións de vida e conquisten e consoliden os dereitos que nos son negados.

AS MULLERES TRABALLAMOS, AS MULLERES CONTAMOS
NON SOLUCIONAREDES A CRISE A COSTA DOS NOSOS DEREITOS.

{gallery}2009_8marzo/corunha/8m{/gallery}

Ferrol:

Mais de 500 personas na manifestación organizada por la Marcha Mundial das Mulleres en Ferrolterra.

Mais de 500 persoas acudiron á manifestación convocada en Ferrol, no Dia Internacional das Mulleres, que tivo como eixo central a situación das mulleres na crise económica. Partiu ás 12:30 da Praza Amada García, enchendo con consignas reivindicativas as rúas do centro da cidade “Non renunciamos a ser iguais”, “A igual salário igual traballo”, facendo refenecia ao direito ao aborto, con mostras de repulsa ao machismo, ao racismo, á xenofobia e a homofobia, ou denunciando “aos ladróns da banca mundial”. Tampouco faltaron cantigas reivindicativas “Mulleres somos mulleres seremos pero no paro non nos quedaremos”.

Cando a manifestación chegou aos Cantóns, comezou um acto no que interviron representantes das organizacións que apoiaban a convocatória. A representate da Secretaria da Muller da CIG, Marité Freire, debuxou a situación laboral das mulleres galegas, e denunciou que a crise económica está reforzando os roles tradicionais impedindo a conciliación da vida familiar e laboral. Animou a loitar por un novo modelo socio-económico máis xusto e solidario.

A continuación, Carmen Freire, Secretaria Xeral do Sindicato Labrego Galego, defendeu na súa intervención os direitos das mulleres labregas e apuntou que frente ás multinacionais e os governos que as sustentan, depredadoras dos recursos do planeta, a Soberania Alimentaria é un dereito dos povos que asegura o dereito básico aos alimentos e a protección do medio ambiente. “Se queren solucionar a crise que presten oido ás voces das mulleres e dos movimentos sociais que decimos que este modelo económico está acabado” Anxela Lagoa da USTG, valorou moi positivamente a participación na Marcha Mundial das Mulleres e fixo lectura do comunicado elaborado pola Asamblea de Mulleres do Foro Social Mundial celebrado en Brasil o pasado mes de Xaneiro. Paula López e Bárbara Primo, deron lectura ao comunicado da Marcha rematando as intervencións con vivas á loita feminista e coreando o lema da mobilización “As mulleres traballamos, as mulleres contamos! Non solucionaredes a crise a costa dos nosos dereitos!”

{gallery}2009_8marzo/ferrol{/gallery}

Compostela:

Este domingo 8 de marzo xuntamonos en Compostela máis de 200 mulleres convocadas pola Marcha Mundial das Mulleres e secundada por diferentes colectivos e  organizacións. O motivo foi a celebración do Día Internacional da Muller e este ano tiña como lema: “As mulleres traballamos, as mulleres contamos”. Enmarcada no contexto da crise económica e financieira, as mulleres quixeron deixar claro a institucións e entidades que “non solucionaredes a crise a costa dos nosos dereitos”.

A manifestación comezou na Praza do Toural, e continuou por Virxe da Cerca para rematar na Praza do 8 de Marzo. Neste recorrido entonáronse diferentes consignas e cánticos da luita feminista (como son o aborto libre e gratuito ou  a repartición do traballo doméstico), pero deuselle especial importancial á crise económica e ás súas consecuencias laborais para a muller (paro, precariedade laboral, diferencias salariais…).

Na Praza do 8 de Marzo, Pili Estévez da MMM liu un manifesto no que se trataba de visibilizar a muller na crise, e cales son as demandas do feminismo ante ésta. Tras a súa lectura convidouse a todas e todos os que alí estaban á Gentalha do Pichel, onde había festa-xantar.

Video da Manifestación (A Nosa Terra)

Video de Manifestación (GZVideos.info)

{gallery}2009_8marzo/compostela/8m{/gallery}

Vigo:

Video da Manifestación (GZVideos.info)

{gallery}2009_8marzo/vigo{/gallery}

Pontevedra:

Os actos en Pontevedra celebráronse o sábado 7 de marzo: ás 11 da mañá colocamos a pancarta na praza “8 de marzo dia internacional das mulleres”, esta é a praza na que a Marcha Mundial das Mulleres realizamos todos os actos. Ás 5 da tarde comezamos a decorar a praza con bandeiras da Marcha, puxemos a mesa de material de venta e colocamos o material para realizar o oradoiro. Este ano esquecéusenos poñerlle título ao obradoiro. Pintamos o símbolo da Marcha co mundo no seu interior e ao longo da tea siluetas de mulleres ,as mulleres eran de diferentes cores simbolizando a variedade e diversidade. A partir de aqui as persoas que pasaban pola praza e que convidabamos a participar escribían dentro das siluetas os valores, feitos, accións coas que conseguimos avanzar, empoderarnos e conquistar, e fora das siluetas os valores , accións, institucións, realidades que nos seguen invisibilizando, explotando, discriminando. Participaron neste obradoiro moitas persoas e sobre todo moita mocedade, pasaban grupos de rapazas e rapaces que se animaban a pensar, crear e escribir. Esta praza está moi concorrida e nesas dúas horas de duración do obradoiro puideron pasar tranquilamente mil persoas.

Ás 8 da tarde tivemos concentración na que actuaron gaiteiras, pandereteiras e tambolireiras da escola de música tradicional de Poio, tamén se fixo a leitura do manifesto da Marcha Mundial das Mulleres, estaríamos na concentración case unhas cento cincoenta persoas. Ás 10 da noite tivemos cea de mulleres, este ano fumos cincoenta, e ás 12 da noite  tivemos festa mixta.

Ourense:

En Ourense as mulleres da Marcha Mundial organizamos un acto simbólico no que, vestidas de sufraxistas e diferentes profesións, reclamamos a igualdade salaria, un traballo digno para as mulleres, o acceso das mulleres ao emprego en condicións de igualdade e que a crise non a paguemos as mulleres con recortes nos nosos dereitos sociais e laborais.

{gallery}2009_8marzo/ourense{/gallery}

Charla sobre a Crise na Coruña:

O sábado, 07 de Marzo, celebramos un videoforum coa proxección da curtometraxe “Aguantando el tipo”, que relata a loita das mulleres da multinacional Jaegel-Magneti de Barcelona nos anos 80, reclamando que polo traballo que estaban a realizar, exactamente igual que os homes, lles aplicaran tamén igual salario.

Contamos para este videoforum coa participación de Carme López Santamariña, Secretaria de Muller da Confederación Intersidical Galega (C.I.G.) e con Hortensia, muller uruguaia residente na Coruña que explicou a problemática das mulleres inmigrantes diante da crise que estamos a sufrir.

{gallery}2009_8marzo/corunha/crise{/gallery}

Xantar en Compostela:

Tras a lectura do comunicado convidouse a todas e todos os asistentes a participar na Gentalha do Pichel a unha festa-xantar organizada pola Cordenadora Local de Compostela. Aproximadamente unhas 100 mulleres xuntáronse na Gentalha.

É de agradecer o ben que nos tratou a xente do Pichel, que incluso nos agasallou con unha laconada.

{gallery}2009_8marzo/compostela/xantar{/gallery}

 

Eco nos Meios:

Cara ao 2020 con máis dereitos e mellor asentados.

Máis de 300 persoas piden en santiago que a crise non se ensañe coas persoas.

Máis de mil persoas reivindican “melloras nas condicións de vida das mulleres”.

As marchas do 8 de marzo centranse na crisis e o paro.

As viguesas mobilízanse para que a crise non as perxudique máis a elas.

Centenares de galegos se mobilizan para exixir un “papel activo” da muller na loita contra a crise.

Un papel máis activo no mundo laboral.

As mulleres piden que non se solucione a crise a costa dos seus dereitos.

Non solucionaredes a crise a costa dos nosos dereitos.

YouTube
YouTube
Instagram
Telegram